Shakira [Šakira]

14. ledna 2011 v 17:28 | --> MisuGGeTTe <-- |  Zajímavosti (O_o)

Shakira - Rock in Rio 2008.jpg

Shakira je po otci Libanonka a po matce Kolumbijka. Její matka se jmenuje Nidia del Carmen Ripoll Torrado má katalánské a italské předky a otec se jmenuje William Mebarak Chadid. Shakira se narodila ve městě Barranquilla v Kolumbii, kde podle vlastních slov vyrůstala v libanonské a italské komunitě.[zdroj?] Její otec se narodil v Libanonu, ale záhy se jeho rodina přestěhovala do New Yorku a poté do Kolumbie. Shakira, což znamená varabštině "děkovatelka" (-شاكرة), dostala jméno po své babičce. Má šest sourozenců, jeden z nich je její manažér na turné.[zdroj?] Ve svých čtyřech letech napsala první báseň, která měla název "Křišťálová růže". Jako dárek dostala psací stroj a tak začala psát častěji a její básně pomalu přešly do písní. Jednoho dne u Shakiry doma zazvonil policejní úředník a oznámil rodině, že Shakiřin bratr se zabil při nehodě na motorce. To Shakiru inspirovalo k napsání své první písně "Tus Gafas Oscuras" (Tvé tmavé brýle), která popisovala zármutek jejího otce.
V době, kdy jí bylo deset až třináct let, se jí dostávalo pozvání na různé akce v rodném městě a dostala se tak částečně do povědomí. V této době se seznámila s místní producentkou Monicou Arizou, která jí byla nadšená a snažila se jí v její kariéře pomoct. Během letu z Barranquilly do Bogoty přesvědčila Ariza zástupce Sony Columbia Cira Vargase, aby si Shakiru v jednom motelu poslechnul. Shakira se mu zalíbila a předal její kazetu řediteli firmy Sony. Ovšem ředitel příliš nadšený nebyl a mínil, že Shakira je spíš ztracený případ. Vargasovi to ale nevadilo a uspořádal v Bogotěkonkurs, kam pozval i zástupce firmy Sony Columbia. Shakira zde vystoupila se třemi písněmi a zaujala natolik, že s ní podepsali smlouvu na tři alba.
Její debutové album se jmenovalo Magía (Magie) a Shakira ho nahrála v roce 1991, když jí bylo patnáct. Album si komerčně moc dobře nevedlo, prodalo se ho necelých tisíc kusů. Poté v roce 1993 vydala album Peligro (Nebezpečí). Toto album bylo přijato lépe než debut, ovšem bylo znovu komerčním propadákem kvůli tomu, že ho Shakira odmítla propagovat. Shakira se poté rozhodla dát si přestávku, aby mohla dokončit střední školu.


Shakira se k nahrávání vrátila v roce 1995, ovlivněna Alanis Morissette a vydala CD Pies Descalzos (Naboso), které jí v Latinské Americe zajistilo proslulost. Singly "Estoy Aquí" (Jsem tady), "Pies Descalzos, Sueños Blancos" (Bosé nohy, bílé sny) a "¿Dónde Estás Corazón?" (Kde jsi, mé srdce?) se staly v pop kultuře kultovními záležitostmi. Alba Pies Descalzos se prodalo přes čtyři miliony kusů a následovalo ho album remixů nazvané jednoduše The Remixes, kterého se prodalo přes milion kusů. Album The Remixes také obsahovalo portugalské verze jejích nejznámějších písní, které vznikly kvůli jejímu úspěchu na brazilském trhu, kde se alba Pies Descalzos prodalo téměř milion kusů.
Její čtvrté album ¿Dónde están los ladrones? (Kde jsou lupiči?) bylo vydáno v roce 1998. Produkoval ho Emilio Estefan, stálo prý tři miliony dolarů a bylo propracovanější než jeho předchůdce. Bylo dokonce ještě úspěšnější a potvrdilo, že Shakira je jednou z nejvýraznějších umělkyní devadesátých let v Latinské Americe. Začala si získávat stále více fanoušků v zemích, kde se španělsky nemluví, například ve Francii, Švýcarsku, Kanadě a hlavně ve Spojených státech. Osm z jedenácti písní na tomto albu vyšly jako singly. Byly to "Ciega, Sordomuda" (Slepý, hluchoněmý), "Moscas En La Casa" (Mouchy v domě), "No Creo" (Nevěřím), "Inevitable" (Osudový), "Tú" (Ty), "Si Te Vas" (Jestli odejdeš), "Octavo Día" (Osmý den) a světoznámá píseň "Ojos Así" (Takové oči, jako máš ty). Na Shakiřině prvním live albu MTV Unplugged byla píseň "Estoy Aquí" a písně z CD ¿Dónde Están Los Ladrones?.
V březnu 2000 se Shakira vydala na dvouměsíční turné "Anfibio" po Latinské Americe a Spojených státech. V srpnu 2000 vyhrála cenu MTV Video Music Award v kategorii (ve které volili diváci) "Oblíbený mezinárodní umělec".
Po úspěchu Donde estan Los Ladrones? a MTV Unplugged, Shakira začala pracovat na svém prvním albu v angličtině a spolupracovala na něm s Glorií Estefan. Shakira pracovala více než rok na novém albu.
Shakira napsala a nahrála anglické verze písní z alba ¿Dónde Están Los Ladrones?, ovšem později se rozhodla pro nahrání nových písní a pracovala na nich přes rok. Výsledkem této roční práce bylo album Laundry Service. Toto anglické album však obsahovalo i čtyři španělské písně. Byly to "Que Me Quedes Tú" (Doufám, že se mnou zůstaneš). Někteří kritici tvrdili, že její angličtinářské schopnosti jsou příliš chabé na to, aby psala anglicky, avšak Laundry Service mělo velký úspěch. Celosvětově se ho prodalo přes 13 milionů kusů a přineslo obrovský hit "Whenever, Wherever" (Kdykoliv, Kdekoliv) a další úspěšné písně jako "Underneath Your Clothes" (Pod tvým oblečením), "Te Dejo Madrid" (Opouštím tě , Madride), "Objection (Tango)" (Námitka (Tango) ) a "The One" (Ten Jediný).
V roce 2002 také Shakira vydala album svých největších španělských hitů nazvané Grandes Éxitos. V roce 2004 vydala DVD Live & Off the Record, kterého se prodaly tři miliony kusů a připomínalo Shakiřino světové turné v letech 2002-2003, které bylo nazvané Tour of the Mongoose.
V září 2002 vyhrála Shakira cenu "Viewer's Choice Award" při udělování cen "MTV Video Music Awards" s písní "Suerte" (španělská verze "Whenever, Wherever"). V říjnu tohoto roku vyhrála pět cen na udělováni cen MTV Video Music Awards Latin America. Získala je v kategoriíchNejlepší umělkyněNejlepší popový umělecNejlepší umělec - SeverVideo roku (za Suerte) a Umělec roku. V pořadu "MTV Icon" zaměřeném na Aerosmith vystoupila Shakira s písní Aerosmith "Dude (Looks Like A Lady)". Také vystoupila vedle Celine DionAnastacií,Cher a The Dixie Chicks v show "VH1 Divas Live Las Vegas".Shakira se na dva a půl roku stáhla do ústraní a změnila svůj účes. Oznámila, že v roce 2005 vydá rovnou dvě alba "Oral Fixation" 1 a 2.Fijación Oral Vol. 1 vyšlo 6. června
2005 v Evropě a 7. června
2005 v Severní Americe a Austrálii. První singl "La Tortura" (Mučení), na kterém spolupracovala i s Alejandrem Sanzem, se dokonce dostal na první místo ve španělské hitparádě, v Americe na dvacáté třetí místo hitparádyBillboard Hot 100 a v Kanadě na dvacáté první místo. V ostatních zemích byl také velmi úspěšný a ve většině z nich se dostal do top 10. V USA se celých dvacet pět týdnů držel na prvním místě hitparády Hot Latin Tracks.
Fijación Oral Vol. 1 bylo zároveň vydáno i v Latinské Americe. Ve Španělsku debutovalo na prvním místě a na čtvrtém místě v americké hitparádě Billboard 200. Úspěch zaznamenalo také v ItáliiŘecku a Německu, kde se dostalo na první místo, a Rakousku, kde se dostalo na třetí místo. Druhý singl z toho alba byla píseň "No" a byla vydána v září 2005. Ve Španělsku a Kolumbii debutovala na prvním místě a zůstala tam čtrnáct týdnů. Zatím se alba Fijación Oral Vol. 1 prodalo celosvětově pět milionů kusů. Její třetí singl z toho alba, Día de Enero, je věnován jejímu snoubenci Antoniovi de la Rúovi. Tento singl se v některých zemích dostal na první místo, ovšem neměl takový úspěch jako předchozí singly. Shakira a Alejandro Sanz vystupovali s písní "La Tortura" na udílení cen MTV Video Music Awards v Miami v roce 2005. Bylo to historicky první vystoupení ve španělštině na cenách VMA. (Také zde vystupoval Daddy Yankee se svou písní "Gasolina", ale vystupoval až po Shakiře.)
Ještě než vydala své druhé anglické album, vystupovala Shakira na cenách MTV Europe Music Awards v portugalském Lisabonu, kde získala cenu za "Nejlepší zpěvačka". Vystoupila zde s prvním singlem z desky Oral Fixation Vol. 2, "Don't Bother".
Druhé anglické album Shakiry, Oral Fixation Vol. 2, vyšlo 29. listopadu2005. I když singl "Don't Bother" dobře přijali kritici, do americké top 40 se nedostal. Druhý singl "Hips Don't Lie", na kterém spolupracovala s Wyclefem Jeanem se stal jejím prvním singlem, který se dostal na vrchol hitparád Billboard Hot 100 a UK Singles Chart. Shakira spolupracovala na dvou písních na obou albech s Gustavem Ceratim.
3. dubna
2006 ocenilo OSN Shakiru za vytvoření nadace Pies Descalzos Foundation, která pomáhá chránit kolumbijské děti před násilím.
27. dubna
2006 získala 6 cen Latin Billboard Awards. Byly to například ceny za "Nejlepší ženské latinské popové album" (za Fijación Oral vol. 1) a "Píseň roku" (za La Tortura). Získala také cenu "Spirit of Hope" za svoji nadaci Pies Descalzos.
V červnu odstartovala své zatím největší turné nazvané Oral Fixation Tour, které zakončí na jaře 2007. Na tomto turné odehraje 99 koncertů, kdežto na předchozím jich odehrála 61. Shakira získala na cenách MTV Video Music Awards '06 nejvíce nominací. Bylo jich sedm a všechny za video Hips Don't Lie. Byly mezi nimi například nominace na "video roku" a "nejlepší ženské video", avšak získala pouze jednu cenu a to za nejlepší choreografii. Na udílení těchto cen také vystoupila s písní "Hips Don't Lie" a předváděla při ní taneční pohyby známého indického choreografa Faraha Khana.
V roce 2006 znovu spolupracovala s Alejandrem Sanzem, tentokrát nahráli duet nazvaný "Te lo Agradezco, Pero No" a můžeme ho najít na albu Alejandra Sanze, které se jmenuje El Tren de los Momentos. Shakira také ohlásila dva nové singly.První se jmenuje "Illegal" a Shakiru v něm na kytaru doprovází Carlos Santana.Druhý se jmenuje "La Pared" a stal se velkým hitem ve Španělsku. Také spolupracovala s Beyoncéna songu "Beautiful Liar" ("Krásný lhář"), ve kterém zpívá Beyoncé anglicky a Shakira španělsky.Tato píseň se objeví na reedici alba B'Day od Beyoncé.
Shakira také propůjčí tři ze svých písní filmové adaptaci románu Láska za časů cholery spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze.
Shakiřin poslední videoklip k CD Oral fixation vol.2 byl k písni Lad de la Intuición a jeho anglické verzi Pure Intuition, kde má Shakira fialovou paruku. Shakira vystoupila 4. července 2008 na Rock in Rio v Madridu. Zde zazpívala a zatančila své písně Te dejo Madrid, Whenever, Wherever či Hey you, La Tortura a dokonce i Las de la Intuición a samozřejmě i pecku Hips don´t lie.Album She Wolf vyšlo 9. října
2009 v Evropě, následně 12. října v Británii a 23. listopadu v USA. Toto album je, narozdíl od předchozích, mnohem více taneční a electropopové.
Pilotní singl je nazván stejně jako album, She Wolf, ve španělštině Loba.[1]
[2]
Dle všech informací Shakira vydá během roku 2010 další album, tentokrát ve španělštině.Shakira hrála v roce 1996 v kolumbijské telenovele "El Oasis" roli Luisy Marie. Shakira si má také zahrát ve filmu Dare to Love Me (Troufni si mě milovat).V roce 2000 začala Shakira chodit s Antoniem de la Rúou, což je syn bývalého argentinského presidenta Fernanda de la Rúy. V březnu 2001 požádal Shakiru o ruku. Svatba se však ještě neuskutečnila.V roce 2001 založila Shakira nadaci "Pies Descalzos Foundation". Je to kolumbijská charitativní organizace se speciálními školami pro chudé děti ve městech "Quibdó" a Barranquilla. Financuje ji Shakira a mnoho dalších. Shakira je také "globální zástupce" organziace UNICEF
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.